Receptář pro táty s dětmi

 

Ve filmu Nevinnost (2011) režisér Jan  Hřebejk krásně vykreslil, jak táta (povoláním psycholog) tráví volný čas se svým synem (kterého má občas na víkend - po rozvodu). Sedí společně v malém bytě, jedí párky s hořčicí, pak si táta zapne počítač, aby mohl trochu pracovat a klukovi zatím půjčí tablet, aby si mohl hrát hry…
Zatímco ženy se obětavými mamkami stávají tak trochu díky hormonům (a 9ti měsíčnímu těhotenství), muži se musí učit být dobrým tátou – Pán Bůh nám, mužům, dal cílevědomost a rozum, abychom tohoto cíle mohli dosáhnout. Děti nás, muže, potřebují  -aby při společných činnostech poznávali mužskou duši, protože až do dospělosti bývají neustále obklopeni jen ženami. Muži otevírají dětem velký svět, učí je překonávat strach, zpracovávat agresi, chránit slabé a bojovat proti nespravedlnosti… Je toho moc a sebelepší žena nezastoupí roli mužů v životě dítěte.
Proto je na místě si společný čas s dětmi plánovat a připravit se na něj. Někdy je dobré když více mužů spojí své síly (společný výlet, stanování, sjíždění řeky, slaňování, cyklovýlet), někdy je dobré když je táta s dítětem/ dětmi sám , aby byla možnost nerušených rozhovorů (návštěva letního kina a následné povídání, společné vaření,  návštěva bunkrů s vojenským muzeem, prozkoumávání zarostlého židovského hřbitova v pohraničí, probírání starými fotoalby…)
Během doby, které trávíme s dětmi je dobré zkusit vytěsnit práci. Já třeba zvednu telefon, který zvoní, ale omluvím se, že mám důležitou schůzku – děti potřebují vědět, že jsou pro mne důležité. Je také dobré nemít zapnutý počítač s emailovým klientem, je dobré aby neběžela televize, nebo rádio. 
 
Při plánování programu buďte kreativní a nechte se inspirovat tím, co vidíte kolem sebe. Určitě nemusíte nechat děti plánovat program  (mohli byste skončit jen u hraní PC her a nakupování v buticích) a určitě byste neměli do dětí promítat své vlastní zážitky z mládí (jít na čundr s usárnou, hrát si s Merkurem nebo třídit sbírku céček -  nemusí děti chytnout). Každý muž má v sobě kus vůdcovství a tak máte šanci namotivovat děti  do zdánlivě nezáživných aktivit – opustit bezpečnou zónu s wifi připojením a vyrazit do přírody hledat kešky, v deštivém předjarním počasí jít do blátivého lesa hledat stopy zvěře a odlévat stopy, prohrabávat hromady šutrů pod Kozákovem a hledat acháty…  Hlavní, co bude děti táhnout je to, že vy budete s nimi
 
Následující receptář nápadů se bude, doufáme, stále rozrůstat. Má sloužit jako inspirace pro ty muže, kteří svého vlastního tátu v této roli příliš nezažili a jako zdroj dalších nápadů pro ty taťky, kteří chtějí investovat do svých dětí.
 
Postavte si s dětmi bunkr/chajdu - svěřte dětem jednoduché nářadí a nechte je dělat chyby 
Naplánujte dětem noční hru nebo jen výpravu nočním lesem pod hvězdami (bez strašení)
Využijte přitažlivosti vody a ostrovů, vypůjčte si loďku/šlapadlo a vyražte na hlubinu
Pracujte s kouzlem  tmy a podzemí a dejte dětem baterky, svítící náramky atd. a prozkoumejte jeskyně, štoly, podzemní pevnosti, sklepy atd.
Nebojte se motivů boje a války. Děti milují pistolky, luky, samostříly, praky, nože apod. Miřte do terče, vybijte energii a naučte je citlivosti, ohleduplnosti.
Výšky děti lákají – lezení na stromy, skály, rozhledny… učte je přemáhat strach a odhadnout rizika - neriskujte zbytečně, ale učte děti odvaze a touze po dobrodružství
Vyrábějte s dětmi cokoli a nebuďte příliš puntičkářští – zatloukejte hřebíky, sekejte sekyrou do dřeva, vrtejte díry do kaštanů, šroubujte, slepujte, stříhejte. Čím větší a masivnější výrobek, tím hrdější na něj děti budou !
Děti milují oheň – můžete si na výletě posbírat dříví, rozdělat ohýnek, uvařit čaj, opéci buřtíky,  dělat kouřové signály, vyrábět pochodně…
Hledejte poklady – geocaching je super věc, ale je tu i klasická stopovaná s luštěním šifer a plněním úkolů. 
Děti si rády hrají :-). Deskové a karetní hry, slovní hry, soutěže na rychlost, na poznávání, vědomostní soutěže, soutěže na paměť, na šikovnost… 
Děti mají úžasnou představivost. Mohou ji uvolnit malováním a kreslením, stavěním z písku, z modelíny, z lega, ale i vyprávěním příběhů, skládáním písniček…
Milují zvířata. Návštěvy zologické, ale i zverimexu, ekofarem, chovatelů je možné doprovodit focením (nechte fotit  děti !), zjišťováním zajímavostí o zvířátkách z encyklopedie/wikipedie…
Děti mají zpravidla školy plné zuby, ale láska ke knížkám je jiného druhu. Podporujte je ve čtení, choďte do knihoven, kupujte knihy, čtěte jim… Využívejte komiksy, audioknihy, čtečky e-booků, akce knihoven, cokoli. Jednou vám poděkují.
Děti a hudba. Ale ne ta reprodukovaná ve sluchátkách. Podporujte je ve zpívání a ve vyluzování zvuků. Mohou tleskat, dupat, mlátit do něčeho, naučí se rytmus. Využijte karaoke. Vytiskněte si slova ke známým melodiím. Zpívejte v autě během dlouhých cest. Nenuťte děti zpívat co vy chcete zpívat,  zpívejte s nimi to co jim se líbí. 
Děti a technika.  Není to jen o klucích a velkých strojích. I holky se baví v IQ parcích a na interaktivních výstavách. Na všechny působí velké a rámusící stroje, zvlášť když se mohou svézt, nebo si na ně vylézt, zmáčknout páčku, tlačítko… 
Děti a historie – děti milují příběhy a to zvláště od lidí ze svého okolí. Dozvídají se tak o svých kořenech, odkud pocházejí. Pomáhá jim to najít svou identitu, zapustit kořeny. Navštěvujte pamětníky, hrady se zajímavou historií, muzea, prohlížejte staré fotky, dívejte se společně na historické filmy, navštivte rekonstrukce bitev a vzpomínkové akce. 
Láska prochází žaludkem. Jídlo má zvláštní kouzlo a vaření je podobné alchymistické dílně. Maminky často děti k vaření nepustí , ale vy na ně máte čas, tak můžete společně dělat puding, vařit čaj, míchat koktejly- pokud si troufnete na náročnější akce tak třeba i péct buchtu nebo opékat maso ! Počítejte s následným náročným úklidem kuchyně :-)
….
Napište nám další originální nápady !!!
 
 
A pokud se někdy akce nezdaří, děti budou protivné, zmoknete nebo utopíte mobil a ztratíte švýcarský nožík, nenechte se odradit. To, že se vše nepodařilo, nesplnily se vaše očekávání, není směrodatné.  Ne vždycky se to podaří, ale děti si budou pamatovat, že vy jste si na ně udělali čas, že byly s vámi, že mají tátu.
 
Dan Dostrašil